Tak ako takmer všetci ľudia, aj ja som bola vždy presvedčená o svojej pravde, o tom, že môj názor je ten správny.
Akonáhle sa môj názor nezhodoval s názorom iného človeka, hľadala som chybu v ňom.
Pri tvrdohlavom obhajovaní svojho názoru som to druhej osobe dávala patrične najavo tvrdením, že sa mýli, že jej názor je chybný.
Čo som však tým dosiahla?
Buď bola druhá osoba zahanbená a mlčala alebo si svoj názor obhajovala aj ona.
Ani jednej strane to nič dobré však neprinieslo.
Najlepšiu školu som dostala pred rokmi od svojho o 6 rokov staršieho brata. Ak sme sa dostali v diskusii k nejakej konkrétnejšej téme z oblastí politika, história, veda, psychológia, náboženstvo…., väčšinou sme sa názorovo nestretli. Naše diskusie bývali veľmi ostré. Môj brat vtedy veľmi často zdôrazňoval, že mám mylný názor alebo, že tomu vôbec nerozumiem, ako keby on mal patent na rozum, pretože je starší.
Keď som si uvedomila, že je zbytočné viesť s ním dialóg s cieľom dosiahnuť názorový súlad, prestala som si svoje názory voči nemu tak tvrdo obhajovať. On bol tak presvedčený o svojom názore a o svojej pravde, že neváhal, možno však nechtiac, uraziť a dehonestovať druhú stranu.
Vôbec tým však nedosiahol názorový súlad v jeho prospech, ale iba ústup svojej protistrany.
Ja som si uvedomila, že je lepšie mu nechať jeho názor a neoponovať mu, inak budem ním prezentovaná ja za hlúpejšiu.
Nie nadarmo sa hovorí, že múdrejší ustúpi. Neznamená to nič iné, len priznanie názoru danej osobe bez rizika následných sporov.
Posudzovať a hodnotiť mienku iného je len našou potrebou kritizovať, aby sme my vynikli sami pred sebou.
Po spoznaní tejto skutočnosti som sa postupne začala snažiť hľadieť na názory iných ako na čosi, čo ma môže niečo naučiť. Stačí trocha viac empatie a porozmýšľať, prečo si druhá strana tak tvrdohlavo obhajuje svoj názor. Keď rozpoznáte príčinu, ľahšie svoju protistranu pochopíte a predídete tak nepríjemným pocitom.
Ak budete hľadať niečo pozitívne v názoroch iných, budete sa snažiť im viac rozumieť a budete k nim tolerantnejší, začnete ľudí viac zaujímať a budú vás brať pozitívnejšie.
Nechajte iným ich dobrý pocit a ich názor im neberte. V opačnom prípade riskujete hádku.
Ak si uvedomíte, že aj iní majú právo na svoj názor a nebudete im nanucovať ten svoj, budete oveľa spokojnejší, v spoločnosti obľúbený a budete sa lepšie cítiť.